Mexiko 2001 - Chichen-Itzá

4.12.2001

Mexiko DOMŮ

ChichenItza02
noční show
ChichenItza03
noční show ...
ChichenItza04
výstup na Kukulkánovu pyramidu
ChichenItza05
"branka" peloty
ChichenItza06 ChichenItza07
cenote, obětní studna
ChichenItza08
májský kalendář
ChichenItza10
ChichenItza11 ChichenItza12
relax
ChichenItza13
sloupová síň
ChichenItza14
ChichenItza16
opět cenote
ChichenItza17
"branka" peloty
ChichenItza18
hřiště peloty
 

...a dojeli až do Chichen-Itzá. Ubytovali jsme se v hotelu Chichen-Itzá (best in Chichen-Itzá) a hned na parkovišti koupili první masku. Zajeli jsme se podívat ke vstupu na ruiny a rozhodli se navštívit večerní představení. Koupili jsme májský kalendář a malou sošku. Vrátili jsme se do městečka a šli se projít. Stavili se na Internetu. Osprchováni a převlečeni jsme zašli na večeři a pak na noční představení. Bylo to velmi působivé. Barevně nasvětlené pyramidy doprovázeno hudbou a démonickým komentářem. Ráno se na to podíváme za denního světla. Koupili jsme si pívko a poseděli u bazénu (dal jsem taky Habana). Dobrou.

5.12. – Chichén-Itzá
Ráno jsme si přispali do 7:30 a zabalili. Na ruiny jsme se dostali okolo deváté. Hned jsme si vyběhli na hlavní Kukulkánovu pyramidu vysokou 30m a délkou strany 50m a rozhlédli se po okolí. Seběhli jsme a prohlédli hřiště peloty, hry jež se hrála kaučukovým míčem, který bylo potřeba prohodit otvorem v kamenném kruhu asi 5m vysoko avšak pouze koleny, lokty a boky bez použití rukou a nohou. Musela to být fuška. Zápas se hrál i několik dní. Kapitánovi družstva, které prohrálo, nebo i všem členům byly uťaty hlavy. Vítězné družstvo bylo prohlášeno za posvátné.
Nedaleko byla odkryta veliká studna (cenote) (cca 50m průměru, 35m hluboká), kam byla obřadně vrhána děvčata (Májové neuměli plavat). Přežilo-li nějakou náhodou některé, uznávali jej za svatou.
Komplex Chichen-Itzá je velmi rozsáhlý, procházeli jsme se asi 2hodiny. Okolo poledne jsme vstoupili i do vnitřku hlavní Kukulkánovi pyramidy. Ještě jednou jsme vyběhli na Kukulkána a nahoře poseděli a chvíli relaxovali laškujíc s leguánem, který měl podobný záměr.