Mexiko 2001 - Palenque

8.12.2001

Mexiko DOMŮ

Palenque01 Palenque02 Palenque03 Palenque04
  Palenque05 Palenque06  

Na dlouhé cestě nám supi svou přítomností dávali najevo, že v případě nehody je pomoc ihned k dispozici. Projeli jsme několika vesnicemi a po asi 70km se napojili na hlavní silnici vedoucí okolo Palenque do Villahermosa. Uháněli jsme směrem na západ a několikrát nás stavěli vojáci. Buď nás rovnou pustili nebo chtěli jenom vidět pas, zavazadla přes den nekontrolovali. Kontroly prý slouží k ochraně před převážením uprchlých trestanců, drog, zbraní a jiných zakázaných věcí. Silnice se na dvou místech opravovala, takže se jelo současně jen v jednom směru, což nás zdrželo o nějaký čas. Čerpací stanice nejsou moc časté, takže když jsem chtěl při třetinové nádrži natankovat a nejbližší pumpa nefungovala, znamenalo to určitou obavu. Ale po 60km byla před odbočkou na Palenque další, ke které jsem bez tlačení dojel.
Dojeli jsme okolo 13.hod. k ruinám v Palenque a rozhodli se je rovnou navštívit. Zříceniny se nacházejí v hluboké džungli. Vlhký vzduch a pestrý porost dodává stavbám na malebné tajemnosti. Modré nebe prosvítající mezi větvemi stromů a exotických rostlin je skvělým pozadím pro fotografování dochovaných staveb. Procházet se a pak ulehnout na vyhřáté kameny a nasávat atmosféru chrámů v pralese je skvělý zážitek. Všude v okolí ale i přímo v objektu je možno vybírat mezi tisíci trhovci nabízených obrazců malovaných a vypalovaných do kůže, různé pestré kožené záložky, šperkovnice, různé předměty zhotovené z nalezených broušených zkamenělin mořských živočichů, spousty triček s pěknými potisky ale nízké kvality látky, atd.
Nasedli jsme do Chevyho a přesunuli se do městečka Palenque vyhledat ubytování. Vyhovuje nám hotel Palenque přímo u centrálního parku. Chlubí se 50tiletou tradicí, ale řekl bych, že vypadá spíše prostě 50 let starý. Cena je ještě celkem přijatelná, bereme. Marky by ráda vyzkoušela Cabaňas, což je stylové ubytování doplněné navíc sociálním zařízením. Byli bychom však daleko od centra a tak jsem upřednostnil hotel.
Osprchováni prohlížíme pěkné městečko, které rozhodně vypadá mnohem lépe než centrum Méridy. Po parku posedávají ženy některé s dětmi, ale i osamělí muži, kteří mlčky odpočívají. Vybrali jsme si restaurant v patře s velmi dobrou vyhlídkou na celý park a s cenami ve srovnání s Quintana Roo mnohem přijatelnějšími. Jídlo bylo též mnohem lepší než v hospůdkách, které jsme doposud navštívili. Dali jsem si 3 chody a 2 Corony a bylo nám móóc dobře, jak Marky napsala do knihy hostů, kde jsme objevili i česky psaný vzkaz "Byli jsme tu. Ernst&Eva". Ještě jsme se chvilku procházeli, usmlouvali a koupili jsme jeden kožený obraz s obrázkem Chambalu, dali ještě jednu Coronu a šli bydlet.