Příspěvek: paní Olga Suchomelová

http://www.globetrotter.cz

olinas@centrum.cz

Fotogalerie ...

Jaké je to v klokanově
-- Austrálie 1 --

 
Vyšla jsem z haly ruzyňského letiště, zimomřivě se zachumlala do kabátu a vydala se k blízké autobusové zastávce. Brrrr!! Mrazivé počasí, ledový vítr - zkrátka typické počasí na polovinu února, jak to bývá v našich krajích. Jenže já jsem za sebou měla zimu na naše poměru netypickou. To bych se ale asi měla vrátit na začátek a ne chtít vyprávět svůj příběh od konce, že?
(Olga Suchomelová, olinas@centrum.cz)

Všechno začalo celkem nenápadně, jak tak podobné převratné události začínají. Telefonovala jsem si se svou sestrou a ta mi mezi řečí povídá: "Co kdybys přijela na návštěvu? Už jsme se dost dlouho neviděly…" Což by nebylo nic pozoruhodného, nebýt skutečnosti, že moje sestra žije už 16 let v Sydney. Ale pozvání bylo na světě a když jsme domluvily podrobnosti, začala jsem zařizovat. To nejjednodušší nakonec bylo získat souhlas zaměstnavatele s dvouměsíční dovolenou (bez písemného souhlasu zaměstnavatele bych nemohla žádat o vízum). Pak jsem začala shánět vhodnou (tedy hlavně z cenového hlediska) letenku a když jsem ještě vyplnila obsáhlý dotazník, který pátral v hlubinách rodinných intimit z hlediska občanské, morální i zdravotní způsobilosti, mohla jsem to všechno poslat na australskou ambasádu ve Vídni a čekat. Po příslušné době jsem pak obdržela svůj pas i s vytouženým vízem a to už mohly začít opravdové přípravy na cestu.

Na tomto místě bych měla pro úplnost poznamenat, že moje cestovatelská duše je klasicky schizofrenní: na straně jedné mě jen nedostatečné množství financí zdržuje od toho, abych rajzovala po světě prakticky neustále; na straně druhé panikařím i při pravidelných víkendových cestách na chalupu u Poděbrad...
Zmítala jsem se tudíž ve velice rozdílných náladách - byla jsem ráda, že se dostanu do tak vzdálených končin a přitom jsem se tetelila děsem, co se mi cestou přihodí za malér. Byla to totiž teprve moje druhá zkušenost s leteckou dopravou, poprvé jsem letěla do Tater - a cestu k protinožcům, která měla trvat asi 30 hodin, jsem si vůbec nedokázala představit. Mým nejčastěji používaným dopravním prostředkem je pantograf Praha-Kolín, což způsobilo, že jsem si letadla představovala jako jakési vlaky ve vzduchu a při zkušenostech s Českými drahami na mně při té myšlence vyvstával ledový pot. Bombardovala jsem sestru zoufalými dopisy a telefonáty, ve kterých jsem se dotazovala, co mám dělat, až zjistím, že sedím ve špatném letadle anebo až zabloudím na některém letišti? Teprve když mi sestřička vysvětlila, že letecké společnosti musí být schopny dopravit na místo určení i negramotné stařenky z přírodně žijících afrických kmenů a že jejich zaměstnanci tudíž věnují značné úsilí tomu, aby pokud možno všechny zmatené cestující pochytali a nacpali do správných letadel, a všude na letištích je mnoho možností, jak se zeptat (případně při naprostém kolapsu i nejzákladnějších jazykových znalostí aspoň předložit letenku a pas), potom jsem se trochu uklidnila.

V den odletu jsem si pro jistotu objednala taxíka na 5 ráno (kdyby cestou píchnul anebo nastala jiná překážka v cestě), zavazadla jsem snesla z 5. patra pěšky (kdyby výtah zůstal viset mezi patry) a následkem toho jsem měla dostatek času si prozkoumat ruzyňskou halu pěkně dopodrobna, protože jsem tam dorazila s přibližně dvouhodinovým předstihem. Aspoň jsem si mohla dát kafe, protože zhruba po třech dnech jsem konečně přestala mít dojem, že mi někdo umístil místo žaludku šejkr.

Kupodivu hladce jsem zvládla odbavovací formality, dostala palubní lístek, prošla pasovou kontrolou a posléze jsem našla i správný salónek, kde jsem měla počkat na letadlo British Airways, kterým jsem měla odletět do Londýna a odtamtud už přímo do Sydney s mezipřistáním v Bangkoku. Pokud nyní tušíte nějakou zradu, tušíte správně: měla jsem letět, ale neletěla jsem. Letadlo přistavili, vyzvali nás ke kontrole palubních vstupenek, pak nás zase poslali sednout a nakonec letadlo zase odjelo. To moc povzbudivě nevypadalo, ale to byl všechno jen začátek. Ten den totiž vypukl na londýnském letišti Heathrow požár, který znemožnil provoz mezinárodního terminálu a způsobil velké problémy v letecké dopravě. Takže jsem se před polednem ocitla zpátky tam, kde jsem ráno začínala, totiž v odbavovací hale letiště. Nebyly to vůbec příjemné okamžiky, protože stále narůstal dav nespokojených cestujících, kterým byl zrušen let a kteří se domáhali nápravy; a trvalo další čtyři hodiny, než jsem konečně držela v ruce náhradní letenku na společnost Lufthansa, která mě měla dopravit v sedm hodin večer do Frankfurtu, odtud hodinu před půlnocí přes Singapour do Jakkarty, odkud jsem s australskou společností Ansett měla konečně dorazit do Sydney.

Celé toto zdržení a dlouhé hodiny čekání v letištních prostorách mělo jeden nesporný pozitivní efekt, a to ztrátu zbytečných obav z letištního prostředí (připadalo mi, že tam žiji už odjakživa) a konec nervozity z letu samotného, resp. myšlenek na padající letadla. Bylo mi fuk, kolik letadel se v posledních letech zřítilo, hlavně když mě do nějakého konečně pustí. Večer jsem se konečně dočkala a když se letadlo vzneslo do vzduchu, začala jsem věřit, že má vytoužená dovolená konečně začíná.

Cesta samotná už potom probíhala v klidu a trošku nudně, ale to mi vůbec nevadilo, naopak. Dramatický let je lépe si vychutnat v kině, v reálu je mnohem příjemnější spolehlivý stereotyp. Dálkové lety jsou sice trochu otravné, protože hodiny a hodiny člověk jen sedí a čeká, až cestu bude mít za sebou, ale pokud je to nováček jako já, dovede si čas zpříjemnit pozorováním okolí. Asi nejvíc se mi líbila mapka, promítaná v přestávkách mezi filmy na plátno před sedadly, na které se zobrazovaly všechny aktuální údaje o letu. Pokud jsme měli štěstí a nebyly pod námi mraky, bylo zajímavé pozorovat krajinu; i když popravdě řečeno, to se mi podařilo až nad územím Austrálie, kde se konečně začalo rozednívat. Díky tomu, že jsme letěli "po čase", neustále jsme "doháněli" noc. Zajímavý zážitek jsem měla i ze singapourského letiště, které je prý nejkrásnější na světě. Docela bych tomu věřila, protože celý prostor je zdoben množstvím vysokých bílých orchidejí a uprostřed haly stéká umělý vodopád. Protože jsem cestovala v předvánočním čase, stál vedle vodopádu ještě umně vyvedený parůžkatý sob a o kus dál se tyčil ohromný vánoční strom, což mi připadalo trochu zvláštní, ale později jsem si na toto spojení vánočního času s létem už začala zvykat.

Moje cesta začala v pátek před šestou ráno, kdy jsem přijela na ruzyňské letiště; a nyní byla neděle před šestou hodinou ranní (ovšem australského času), když letadlo vykroužilo ladný oblouk nad mořem a pomalu se sneslo na letiště v Sydney. Odbavovací formality byly vyřízeny bez průtahů, zavazadla dorazila společně se mnou a tak když mě distinguovaně propátral služební letištní pes (byl oblečen do slušivé vestičky s nápisem CONTOR a byl vycvičen na hledání drog a jídla) a shledal, že jsem neporušila australské zákony, mohla jsem konečně vyjít do zářivého letního rána a padnout si se sestrou do náručí.


Po příjezdu do jejich domku jsem se ze všeho nejdříve převlékla - odjížděla jsem v polovině prosince a v Praze vládlo studené, nevlídné počasí; zde jsem se ocitla v plném létě. Pak jsem se zkoušela nějak srovnat s realitou... časový posun, změna klimatu, nezvyklé prostředí a australská angličtina, která zněla jako nějaký zcela cizí jazyk, způsobovaly, že jsem si připadala jako ve snu.


V podobném rozpoložení uplynuly první tři dny, které jsem věnovala tomu, že jsem se seznamovala s bezprostředním okolím. Domek, ve kterém sestra bydlela, byl v jedné z klidných přímořských částí Sydney jménem Maroubra a celá čtvrť ničím nepřipomínala velkoměsto. Všude plno zeleně, nízké domečky s kvetoucími zahrádkami a kousek odtud krásná pláž, údajně světově proslulý ráj surfařů. Jen jsem si musela zvyknout na to, že na travnatém dvorku za domem rostou vysoké eukalypty, na které občas s hlasitým štěbetáním přiletí hejno papoušků.

Sestra nebo její manžel mě pochopitelně prováděli po všech významných místech Sydney. Musela jsem na vlastní oči vidět Operu a Harbour Bridge (to proslavené "ramínko na šaty", na které jsou obyvatelé Sydney tak hrdí), abych se přesvědčila, že jsem opravdu doputovala na správné místo. Opera je krásná, když se k ní člověk přibližuje, tak doslova bere dech svou vznosnou krásou a rozlehlostí... Ovšem je rozdíl mezi vnějškem a některými vnitřními prostorami. Když mě švagr zavedl dovnitř, byla jsem dost dlouho přesvědčena, že se jedná o vtip a že mě zavedl do nějakých skladových prostor, neboť ta elegantní bělostná budova má uvnitř ve vstupní hale šedivý, hrubý beton. Důvodem tohoto zvláštního stavu byly spory mezi dánským architektem Joernem Utzonem a městskými radními, kterým se zdál konečný rozpočet příliš vysoký (no, částka 102 miliónů australských dolarů není zanedbatelná a několikanásobně překročila původně plánovanou sumu), spory od počátku projektu v roce 1959 trvaly celých devět let a nakonec skončily odjezdem architekta ze země zpět do Evropy, takže budova Opery zůstala dlouhé roky ne zcela dokončená. Interiéry jsou již dokončeny, nyní postupně probíhá i dokončování vstupní části a tak jsem už na části stěn mohla vidět obložení.


Harbour Bridge, tak křehce vypadající zdálky, je ve skutečnosti mohutná stavba s šestiproudou vozovkou, dlouhá přibližně kilometr a tvoří dominantu přístavu Darling Harbour. A jako perlička - na jeho stavbu byly použity nýty z ČKD.
Darling Harbour, kolem něhož se rozkládá City, je také jediné místo, kde Sydney připomíná jedno ze světových velkoměst s mrakodrapy , pouličním ruchem a spěchajícími byznysmeny v oblecích (celá Austrálie totiž jinak chodí pohodlně oblečena do triček, šortek a nezbytné pokrývky hlavy, a co je to nervózní spěch, to podle všeho vůbec neznají, neboť jsou velice "free" a "happy").

V přístavu je možné zakoupit lístek na jednu z četných motorových lodí, kterým se říká ferry (taková "vodní tramvaj") a vybrat si některou trasu. Zakoupila jsem si za 18 dolarů lístek se vstupenkou do Sydney Aquarium, takže jsem se jednak mohla pokochat pohledem na Operu z jiného úhlu a za druhé jsem se mohla pokochat pohledem na veškerou vodní havěť včetně žraloků.

Podmořská akvária jsou vidění i na jiných místech, takže zde nebudu nosit dříví do lesa a sovy do Athén; jen bych chtěla poznamenat, že žralok je zblízka opravdu veliký a nechutně zubatý, krokodýl jako vhodný zvířecí mazlík taky nevypadá (a je celkem jedno, jestli je to krokodýl říční nebo mořský - jen ten mořský je větší) a tak bych jako opravdovou raritku mohla doporučit snad jen ptakopyska. Ten si rejdí ve svém napůl akváriu, napůl teráriu velice spokojeně, místní obyvatelé jsou na něj velice pyšní a hrdě ho předvádějí žasnoucím návštěvám.

Vánoce u protinožců

Svou cestu jsem zahájila v polovině prosince a tak jsem si mohla naplno vychutnat předvánoční atmosféru uprostřed horkého léta. Přiznám se, že mě za celou dobu nepřestal rozesmávat pohled na potícího se Santa Clause, když v Shopping Centre seděl pod ohromným nazdobeným vánočním stromem a laskavě kynul dětičkám. Také vánoční výzdoba na domcích všude v okolí vypadala lehce nepatřičně. Dny plynuly rychlým tempem a brzy se přiblížil 24. prosinec, což pro Australany není nijak pozoruhodný den, neboť u nich dárky naděluje Santa až na Boxing Day, 25. prosince ráno; ale v rodině sestry se dodržuje tradice domova.

Původně jsem se těšila na štědrovečerní menu v exotičtější podobě (k pětatřicetistupňovým vedrům by se lépe hodil ovocný salát nebo zmrzlinový pohár), ale zřejmě moje přítomnost vyvolala nějaké zasuté nostalgické vzpomínky a tak jsem nakonec nasmažila asi tak 50 řízků (kapr patří v Austrálii k "nejedlým" rybám - ani se nedivím, když jsem viděla, jaká obludka z něj v místních podmínkách vyrostla), švagr vyrobil perfektní "vánoční" bramborový salát a už se mohli scházet pozvaní hosté.

V Austrálii se společenské návštěvy konají takřka neustále, což je snad dáno velkými vzdálenostmi, přívětivým podnebím (hostům zpravidla stačí prostřít v zahradě a tak nepokecají nábytek ani nezašlapou koberec) a vůbec celkově uvolněnější, neformální atmosférou. Proto bylo celkem logické, že na vánoční párty v tradičním stylu přišlo asi deset hostí (částečně zvaných, částečně náhodných) a mohli jsme si štědrovečerní atmosféru, působivě dokreslenou Rybovou Českou mší vánoční, pořádně vychutnat. Sousedi si mohli oči vykoukat (i když decentně předstírali nezájem).

Hned následující den jsme vyrazili jedny z našich známých navštívit; pokud jsem měla vždycky takovou tajnou představu rozmařilého lenošení v podobě šplouchání se v bazénu a usrkávání dobře vychlazeného šampaňského, pak s radostí na tomto místě oznamuji, že se mi ji podařilo ve zmíněný den realizovat. Nádhera!
Ještě bych chtěla poznamenat, že jsem si stále musela zvykat na to, že pojem "blízko" či "daleko" znamená něco úplně jiného u nás anebo v Austrálii. Konkrétně ti výše zmínění známí bydleli "v Sydney kousek od nás"; pro představu podotýkám, že to bylo hodinu a půl jízdy autem.

Další den jsme navštívili velkou společenskou událost, kterou je zahájení závodu jacht ze Sydney do Hobartu v Tasmánii. Kolem startu je rušno, všude plno lidí, televizních štábů a vládne veselá atmosféra. Ovšem když se jachty dostanou na otevřené moře, je po legraci a do cíle jich dopluje třeba jen třetina; dokonce se v roce následujícím po mé návštěvě několik jachtařů utopilo.

Dny do konce roku ubíhaly více než příjemně, pochopitelně že jsem co nejvíce využívala blízkosti krásné pláže a s tím spojených vodních a slunečních radovánek. Jen jsem si musela stále připomínat zásady opatrnosti při koupání, protože krásné vlny, které se daly tak báječně proskakovat a které právem lákaly četné surfaře, byly díky silným proudům i nesmírně nebezpečné. Pokud bych byla nechtěla poslouchat varování usedlíků, připomenul by mi to zcela určitě pohřeb záchranáře, který utonul při záchraně dvou surfařů.
Další možnou nepříjemností při koupání byl občasný výskyt "blue bottles" - malých, krásně azurově modrých medúzek, jejichž žahnutí bylo ovšem velmi bolestivé a ve větším množství by mohlo způsobit vážné problémy.
Ani výskyt žraloků v blízkosti pláží nepatří mezi povídačky, jak jsem se přesvědčila. Jednoho krásného odpoledne mě při koupání zaujal zvuk sirény, kterou jsem zpočátku jaksi ze zvyku považovala za signál k zahájení cvičení CO a jen jsem s mírným nezájmem uvažovala, jestli jim taky budou rozdávat plynové masky a naženou je do sklepů (když tam ani žádné sklepy nemají…). Pak mě ovšem z tohoto poklidného rozjímání vyrušil úprk lidí na pevninu a hlasitý pokřik "Shark, shark!!!" Okamžitě jsem si vybavila podobu statného žraloka, který kolem mě líně proplouval za skleněnou stěnou sydneyského podmořského akvária a během vteřiny jsem byla na břehu taky...

Přiblížil se dlouho očekávaný Silvestr, který jsme se rozhodli strávit v City, neboť proslavený ohňostroj na Harbour Bridge jsem si pochopitelně nemohla nechat ujít. Celá naše společnost se tudíž večer vydala na jednu z četných lodí, které vypluly do zálivu, aby z nich pasažéři mohli v pohodlí a dobré zábavě mohli tu fantastickou podívanou pořádně vychutnat. Bylo to úžasné!!! Jakýkoliv popis, fotografie nebo film ten zážitek prostě nemůže dostatečně přiblížit. Ohňostroj začíná v deset hodin večer, trvá hodinu a tak jsme se ještě před půlnocí vydali do centra mezi rozveselené davy přátelsky naladěných lidí. Nový Rok jsem tudíž přivítala obklopena známými a neznámými, obdržela jsem či rozdala nespočet polibků a přání všeho nejlepšího, připila si se všemi na zdraví..., zkrátka neopakovatelný zážitek.
Domů jsme se dostali až k ránu a honem jsme se uložili ke spánku; nový rok jsme totiž měli zahájit ve znamení velkého putování. Čekala nás cesta do Queenslandu...

Pokračování (2. díl) »»»
 

Olga Suchomelová
olinas@centrum.cz